Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu: Zirve THY’nin

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Her yıl yayımladığı “Türkiye’nin En Değerli Markaları – Türkiye 125” listesinin 2024 versiyonunu paylaştı. 2007 yılından bu yana yayımlanan listede yer alan marka sayısı, sermaye piyasalarında daha çok markanın işlem görmeye başlaması ile birlikte 100’den 125’e çıkarıldı. 

Listenin zirvesinde yer alan marka, son beş yılda olduğu gibi Türk Hava Yolları oldu. Onu sırasıyla Arçelik, Vestel, İş Bankası, Garanti BBVA takip etti. Listede dikkat çeken bir diğer marka ise bu yıl 20. sıradan giriş yapan Togg oldu. Listeye yeni giren diğer markalar arasında ise 23. sıradaki Yeni Rakı, 28. sıradaki Acıbadem Sağlık, 34. sıradaki Kuveyt Türk gibi markalar dikkat çekti. Bir başka havayolu firması olan SunExpress te bu yıl ilk defa girdiği listede 43. sırayı aldı. 

İşte listenin ilk 20 sırasında yer alan markalar:

Listenin tamamını incelediğimizde, dört büyüklerin de listeye girmeye başardıkları gözden kaçmadı. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor sırasıyla 73., 75., 86. ve 93. sıralarda kendilerine yer buldu. 

11 sıra yükselen Kervan, listeye yeni giren markalar dışındaki en başarılı atılımı gerçekleştirken, tam 60 sıra kaybeden Odeabank ise en büyük düşüşle imza atan marka oldu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x