Boğaziçi Üniversitesi’nde harem-selamlık uygulaması

Boğaziçi Üniversitesi’nin kapalı havuz ve fitness salonuna ‘cinsiyet ayrımı’ getirildi. Hisar Kampüs Kapalı Havuz ve Fitness Salonu’yla ilgili ‘saat güncellemesi’ yapıldı. Boğaziçi yönetimi tarafından atılan e-postaya göre tesis salı günleri saat 07.30-10.00, çarşamba günleri saat 17.30-19.00 ve perşembe günleri saat 07.30-10.00 arasında yalnızca kadınlara; salı günleri saat 17.30-19.00, çarşamba günleri saat 07.30-10.00 ve cuma günleri saat 07.30-10.00 arasında yalnızca erkeklere hizmet verecek. Tesiste daha önce böyle bir uygulama yoktu.

‘BOĞAZİÇİ’NİN 100 YILIK DURUŞU VAR’

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Cem Say, üniversitenin 100 yıllık tarihinde kimsenin aklına gelmeyen uygulamaların şimdi hayata geçirildiğini belirterek, “Üsküdar Belediyesi’nden Eyüpsultan Belediyesi gibi çeşitli belediyelerden idari kadroya geçenler oldu. Bunlar da demek ki böyle alışmışlar ki bu uygulamaları hayata geçiriyorlar. Boğaziçi’nin 100 yılık duruşu var başka yerlerde gördüğümüz tuhaflıkları şimdi burada görüyoruz” dedi.

Akademik özerkliğin ve üniversitelerin nasıl olması gerektiği noktasında 1000 yıllık kuralların ve Anayasada da güvence altına özerkliğin çiğnendiğini kaydeden Say, “Bu kurallar çiğnenince burası üniversite olmaktan çıkıyor. Genç öğretim üyeleri tamamen hak ettikleri yükselme gibi şeylerin karşılığını bulamadığı için istifa ederlerse bir yandan da paraşüt yöntemle birilerinin tanıdıkları onların yerine yerleştirilse tabelasında üniversite yazan yüzlerce kurum ve Boğaziçi de onlardan farklı olmaz. Bu Türkiye için iyi mi kötü mü bunu da halkımız düşünsün. Biz ise buranın üniversite olması ve öyle kalması için kendi çapımızda kural dışı atamalar, gece yarısı enstitü kurulması gibi şeylerle dava açarak hukuk boyutunda mücadeleyi sürdürmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x