Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır? Sadece 4 malzeme ile bulaşık makinesi deterjanı yapımı

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı, sadece dört ana malzeme gerektiren ve oldukça basit hazırlanan bir işlemdir. Ev temizliği için satın alınan temizlik ürünleri sağlığa zararlı birçok kimyasal içermesinin yanı sıra hem de oldukça pahalı olmasıyla cep yakmakta.

Ev temizliğinde kullanılan birçok temizleme ürününü satın almak yerine onları evde hazırlamak daha sürdürülebilir ve çoğu zaman satın almalardan daha ucuza mal edilmektedir.

Daha sürdürülebilir bir yaşam için aşağıda vereceğimiz ev yapımı bulaşık deterjanı tarifiyle 32 yıkama için bulaşık deterjanı hazırlayabilir ve bu sayede hem cebinize hem de doğaya destek olabilirsiniz.

EV YAPIMI BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı içerisinde yer alan çamaşır sodası bulaşıklar üzerindeki her şeyi temizleyecek, boraks ise kalan tüm kalıntıları söküp atarak derinlemesine bir temizlik yapacaktır. Malzemelerin içerisinde bulunan sitrik asit ve tuz ise suyun pH seviyesini dengeleyerek sert suyu yumuşatacaktır. Sert suyun yumuşaması hem bulaşıklardaki su lekelerinin oluşmasını hem de bulaşık makinenizin kireçlenmesini önleyecektir.

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı için ihtiyacınız olacak malzeme listesi ise şöyle;  • 1,5 su bardağı çamaşır sodası
  • 1,5 su bardağı boraks
  • Yarım bardak tuz
  • Yarım bardak sitrik asit tozu

Ev yapımı bulaşık deterjanı nasıl yapılır?  • Ev yapımı bulaşık deterjanı yapmaya başlamadan önce koruyucu bir eldiven ve maske takın. Ardından plastik bir kaşık yardımıyla çamaşır sodası ve boraksı bir kabın içerisinde karıştırın.
  • Karışımın içerisine sitrik asit tozu ve tuzu da ekleyip iyice harmanlayın.
  • Hazırladığınız bu karışımı muhafaza etmek için hava geçirmez bir plastik saklama kabına aktarın.

EV YAPIMI BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI NASIL KULLANILIR?Ticari bulaşık deterjanları yerine ev yapımı bulaşık deterjanına geçtiğinizde her zamanki bulaşık yıkama rutininize devam edebilirsiniz. Ancak ister ticari ister ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı kullanıyor olun bulaşık makinenizin yıkama talimatlarına uymanız gerektiğini unutmayın.

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanını bulaşık yıkama işlemine başlamadan önce deterjan gözüne bir çorba kaşığı koyun ve kapatın. Her zaman olduğu gibi makinenizi çalıştırın ve yıkamasını bekleyin.

EV YAPIMI BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANINI NE SIKLIKLA KULLANMALISINIZ?

Ticari bulaşık deterjanları yerine ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı kullanmayı tercih ettiğiniz takdirde her yıkama işleminde hazırladığınız bu temizleme karışımını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x